body niemowlęce

Zapięcia w body – jak producenci ułatwiają życie rodzicom

Na prawo, na lewo, w górę i w dół to tekst klasycznej weselnej przyśpiewki, która idealnie i bardzo ironicznie odzwierciedla również… proces ubierania niemowlęcia. Przekręcanie go na oba boki, aby założyć rękawki, unoszenie, aby wciągnąć spodenki lub dół kombinezony i ponowne ułożenie, żeby wszystko dopiąć. I chociaż samym rodzicom nieczęsto do śmiechu, zwłaszcza gdy maluch jest wyjątkowo ruchliwy, to z czasami warto sobie poprawić humor takimi skojarzeniami. Albo po prostu kupować ubranka dla dzieci, które nie wymagają opracowywania planów wojennych do ich założenia.

Body, czyli wyjście idealne

Najprostszym przykładem takiego rozwiązania są body dla niemowląt, czyli typ długiej bluzki zakończonej najczęściej w kroku zapięciem z napami. Body mogą występować w różnych wersjach kolorystycznych i z różnymi wzorami lub nadrukami, ale także w odmianach dotyczących kroju. Te najbardziej znane to body z krótkim oraz długim rękawkiem i z dodatkowymi zapięciami po bokach. Ze względu na swój ogromny uniwersalizm, body można zakładać już noworodkom, ale i znacznie starszym niemowlętom. Dobierając odpowiedni rozmiar i wzór dla dziecka można w nie też ubierać ponad roczne maluchy i wcale nie będą w nich wyglądały na mniej niż mają. Body są ubraniem o prostym kroju, który nie krępuje ruchów, a przy tym ściśle przylega do ciała. Nadaje się do spania, raczkowania, chodzenia czy leżenia. Można je zakładać pod inne ubrania lub traktować jako osobny strój na cieplejszą porę roku.

Za co rodzice kochają body?

Jednak dlaczego to właśnie body niemowlęce w świecie rodziców stało się synonimem dziecięcego ubrania idealnego? Ma przecież ogromną konkurencję chociażby w postaci bardzo podobnych pajacyków. Które cechy tego stroju sprawiły, że jest on doceniany przez miliony rodziców z całego świata? Wśród najbardziej oczywistych można wymienić na przykład:

– wygodę ich zakładania i ściągania,

– atrakcyjne nadruki, wzory i kolory, dzięki czemu każdy rodzic znajdzie model zadowalający jego gust estetyczny,

– intuicyjne zapięcia w formie bezpiecznych i funkcjonalnych napów,

– wykonanie z delikatnej i przewiewnej tkaniny jak bawełna,

– prosty krój pozbawiony niepotrzebnych zdobień i udziwnień,

– uniwersalizm stroju – body są ubraniem w stylu unisex, a więc bez podziału na płeć dziecka, a przy tym pasują zarówno do noworodków, jak i do ponad rocznych dzieci,

– swobodny dobór body pod kątem warunków zewnętrznych (długi i krótki rękaw, grubszy lub cieńszy materiał),

– oryginalność, elegancję i styl, które wyrażają się w ciekawych artystycznie projektach body (np. tematycznymi nadrukami czy stylizowanymi wykończeniami).

Body a problem zapięć

Stroje dziecięce to w większości przypadków minimalistyczna wersja strojów dla dorosłych. A to oznacza, że często wyposażone są w te same rozwiązania związane z problemem zapięć – suwaki, guziki a nawet haftki. Producenci zdają się zapominać, że ubieranie małego dziecka to ogromne wyzwanie i warto byłoby je ułatwić zamiast utrudniać. Na szczęście w przypadku body ten problem został w prosty sposób rozwiązany. Nie tylko zastosowano intuicyjne i proste do zapinania oraz odpinania napy, ale i zaprojektowano różne typy body dla niemowląt wyróżniające się różnymi rodzajami tych zapięć. To między innymi popularne modele zapinane w kroku, ale również body z zapięciami wzdłuż całego stroju, zapinane na ramieniu, pod szyją, na zakładkę albo z dodatkową klapką z przodu, która ułatwia ściąganie i zakładanie ubranka.

Na początek – krótki rękaw

Rodzaj zapięcia może zależeć od konkretnego typu body i tego, jak zostało zaprojektowane oraz uszyte. Większość rodziców na początku kupuje modele z krótkim rękawkiem, których założenie nie sprawia nikomu najmniejszych problemów. Takie body dla niemowląt zwykle ma zapięcia w kroku lub wzdłuż całego boku (przeznaczone dla noworodków). W przypadku opcji z długim rękawem producenci wybierają rozwiązania pośrednie, np. napy zapinane punktowo w różnych miejscach na ciele, co pozwala na przykład na wymianę pieluszki bez konieczności zdejmowania całego body.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *