mięso drobiowe

Czy w mięsie drobiowym znajdują się antybiotyki?

Spożywanie drobiu jest niezwykle popularne, z tego względu iż to łatwo dostępne mięso, proste w przygotowaniu i bardzo smaczne. Jest ono również lekkostrawne i polecane przez wielu dietetyków. Wokół hodowli drobiu krąży wiele pogłosek. Wiele z nich mówi, że kupowane przez nas mięso z kurczaka zawiera antybiotyki. Przybliżymy ten temat w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Czy mięso drobiowe zawiera antybiotyki?

W Polsce obowiązuje zakaz podawania antybiotyków drobiu, poza sytuacjami, kiedy w stadzie będzie mieć miejsce choroba. Wówczas leczenie jest prowadzone pod nadzorem lekarza weterynarii. Leczenie zawsze odbywa się z zachowaniem okresu karencji danego leku, to znaczy okresu, kiedy lek jest metabolizowany, a jego pozostałości usuwane z organizmu drobiu. Natomiast stosowanie antybiotykowych stymulatorów wzrostu jest zakazane od 2006 r. W przypadku nielegalnego używania substancji niedozwolonych przez hodowców i wykrycia tego faktu przez odpowiednie jednostki w mięsie w związku ze stwierdzeniem w nim wysokiego poziomu antybiotyku bądź nielegalnej substancji, cała partia jest wycofywana z dystrybucji.

W związku z tym, w wyrobach z kurcząt, indyków, kaczek czy gęsi nie występują antybiotyki, jednakże może się zdarzyć, że znajdą się w nich pozostałości. Zdarza się to jednak sporadycznie, ponieważ mięso drobiowe podlega ścisłym kontrolom prowadzonym zarówno przez producentów, jak i Inspekcję Weterynaryjną. Jeżeli zaś hodowcy zostaną przyłapani na podawaniu drobiu antybiotyków bądź nielegalnych substancji, mogą zostać surowo ukarani. Ponadto, powodem do ukarania hodowcy może być również nieprzestrzeganie okresów karencji po leczeniu swojej hodowli.

Pozostałości antybiotyków w drobiu

W mięsie drobiowym można znaleźć pozostałości antybiotyków, choć, jak już wspomniano, zdarza się to niezwykle rzadko. Do najczęściej wykrywanych pozostałości antybiotyków możemy zaliczyć:

  • Doksycykline – jest to antybiotyk stosowany w przypadku m.in. chorób układu oddechowego, układu moczowo-płciowego czy przewodu pokarmowego. Stosuje się go również w celu zapobiegania malarii oraz w leczeniu wielu chorób m.in. dżumy, cholery, boleriozy, tężca czy chlamydii. Skutki uboczne spożywania takich antybiotyków to między innymi wymioty, bóle żołądka czy efekt fotouczulający.
  • Metronidazol – to antybiotyk, którego pozostałości mogą wywołać wymioty oraz zaburzenia pracy wątroby. Mówi się, że ma działanie rakotwórcze. Nie powinni mieć z nim styczności kobiety w trzecim trymestrze ciąży.

Część informacji w artykule pochodzi ze strony https://wingsofquality.eu/antybiotyki-w-drobiu-fakty-i-mity-co-warto-wiedziec/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *