img1-min

Regeneracja i naprawa pomp hydraulicznych – jak przebiega cały proces?

Pompy hydrauliczne to podzespoły, bez których trudno wyobrazić sobie pracę ciężkich maszyn używanych w różnych gałęziach przemysłu. Rolnictwo, górnictwo, przemysł budowlany – to tylko przykłady branż, w których hydraulika siłowa gra bardzo ważną rolę. Pompy odpowiadają za prawidłowe działanie urządzeń. Dzięki nim maszyny są w stanie pracować precyzyjnie, nieprzerwanie i praktycznie bezawaryjnie. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nie dbać. Regularna regeneracja pomp hydraulicznych to klucz do prawidłowego działania maszyn i sprawnego funkcjonowania wykorzystującego je przedsiębiorstwa.

Pompa hydrauliczna – podstawa hydrauliki siłowej

Hydraulika siłowa daje użytkownikom wykorzystujących ją maszyn (m.in. maszyn budowlanych czy rolniczych) ogromne możliwości. Zapewnia niesamowitą precyzję działania. Daje możliwość wykorzystywania niezwykłej siły, zwanej energią hydrauliczną. Poza tym jest bardzo trwała – sprzęty oparte na hydraulice siłowej mogą wykonywać swoją pracę w sposób ciągły przez bardzo długi czas. Pompa hydrauliczna jest jednym z podstawowych elementów układów hydraulicznych. Odpowiada za dostarczanie cieczy roboczej pod wysokim ciśnieniem do rozdzielaczy, silników hydraulicznych lub innych odbiorników, a co za tym idzie – zasila specjalistyczne maszyny, umożliwiając im wykonywanie konkretnych zadań, np. pozwala na ruch łyżki koparki.

Istnieją różne rodzaje pomp. Możemy spotkać m.in.: pompy hydrauliczne wielotłoczkowe, promieniowe, osiowe, zębate, śrubowe czy łopatkowe.

Co istotne, pompa hydrauliczna działa nieprzerwanie od momentu uruchomienia maszyny, a więc można powiedzieć, że jest nieustannie eksploatowana. I mimo że pompy są bardzo wytrzymałe i przystosowane do intensywnej pracy, wymagają regularnego serwisu, aby działać prawidłowo. Należy im poświęcać należną uwagę, tym bardziej, gdy zauważymy znaczące zmiany w pracy obsługiwanego urządzenia. A że często sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić, z czego wynika problem, należy powierzyć to zadanie profesjonalnemu serwisowi.

img2

Awaria pomp hydraulicznych – dlaczego tak ważna jest wczesna interwencja?

Czasem bywa tak, że specjalistyczna maszyna zaczyna pracować inaczej niż zazwyczaj – można przykładowo zauważyć niepokojące spadki mocy. Wszelkimi nieprawidłowościami powinniśmy się zająć jak najszybciej po ich wykryciu. Czasem bowiem zdarza się tak, że zignorowany problem może przeistoczyć się w poważną awarię, np. niewymienienie na czas uszczelniaczy lub niedokonanie odpowiednio wcześnie drobnej naprawy może spowodować, że ucierpią inne części. A przy poważnych uszkodzeniach wzrastają oczywiście koszty serwisu. Próbując zaoszczędzić i pracując na nie do końca sprawnej maszynie, możemy paradoksalnie wpędzić się w jeszcze większe kłopoty – droższa naprawa, dłuższe przestoje w pracy firmy itd.

Awaria pompy hydraulicznej może wynikać z usterki jednego elementu układu, ale może mieć też podłoże wieloskładnikowe – w tym przypadku często przyczyny należy doszukiwać się w nadmiernej eksploatacji maszyny i narażaniu jej na pracę w krytycznych warunkach, ale także w unikaniu regularnego serwisowania podzespołów.

Jeśli chodzi o proces naprawy i regeneracji, często występuje konieczność wymiany takich elementów pomp hydraulicznych jak: separator, cylinder, tłoczki, kołyska, panewki kołyski, płyta sterująca, tuleja kulista, kolce lub podkładki, komplet łożysk oraz komplet uszczelniaczy (oczywiście wszystko zależy od typu pompy).

img3

Awaria pomp hydraulicznych. Regeneracja i naprawa – jak wygląda cały proces?

Kiedy już dojdzie do usterki i zauważymy, że nasze podzespoły nie pracują tak, jak powinny, należy zgłosić problem do serwisu. Dobrym rozwiązaniem jest serwis mobilny – w jego przypadku nie ma konieczności samodzielnego dostarczania uszkodzonej części do warsztatu. Specjalista zjawi się na miejscu awarii i dokona oględzin maszyny. Następnie wymontuje zepsute elementy i zabierze je do serwisu hydrauliki siłowej. Tam pompa hydrauliczna będzie rozebrana na części, a problem zostanie dokładnie zdiagnozowany. Fachowiec przygotuje dokumentację, zakres prac oraz oszacuje koszty regeneracji. Następnie, po akceptacji przez klienta, serwisant przystępuje do właściwej pracy. Naprawa i regeneracja pomp mogą być proste lub bardziej skomplikowane – wszystko zależy od złożoności problemu i stopnia uszkodzenia urządzenia. Po wykonaniu niezbędnych napraw, pompa hydrauliczna powinna przejść testy, dzięki którym będzie wiadomo, czy regenerację można uznać za zakończoną sukcesem. Jeśli na tym etapie nie ma żadnych problemów, pompa może z powodzeniem powrócić do klienta.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *