Ile trwa okres u 40 latki – jakie zaburzenia mogą występować w tym wieku?
Ostatnia miesiączka występuje u kobiety zwykle pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Podczas menopauzy krwawienie menstruacyjne także staje się coraz mniej regularne, żeby w końcu zupełnie zaniknąć. Zanim jednak ustanie, panie muszę się mierzyć z problemami charakterystycznymi dla czasu przekwitania. Pojawiają się wówczas kołatania serca, zawroty głowy, zaburzenia snu, rozdrażnienie czy uderzenia gorąca. Kobiety w wieku 40 lat nie zauważają u siebie zwykle znacznych zmian w zakresie wyglądu, nawet w trakcie trwania comiesięcznego krwawienia. Rezerwa jajnikowa jest już wówczas niewielka, ale ciągle są szanse na zajście w ciążę. Przypadki późnego macierzyństwa nie są zaliczane do rzadkości, ale ciąża po 40-stce może być związana z wieloma komplikacjami i często niesie ze sobą ryzyko występowania wad genetycznych. Ile trwa okres u 40 latkii jakie problemy mogą się wówczas pojawić?
Wahania hormonalne po 40 roku życia
Pomimo idealnego samopoczucia w organizmie 40-latki zachodzą zmiany, które stanowią przygotowanie do czasu przekwitania. Z uwagi na zmniejszenie ilości estrogenu, poziom FSH rośnie, co wpływa na szybsze dojrzewanie pęcherzyków jajowych. W związku z procesem starzenia pęcherzyki te tracą zdolności do osiągania gotowości do odbycia owulacji, czego efekt stanowi zaburzony cykl miesięczny. W takim przypadku miesiączka może się pojawiać nawet co kilka miesięcy lub wręcz przeciwnie, co dwa tygodnie.
Do czasu menopauzy, która przypada statystycznie pomiędzy 48 a 52 rokiem życia, jest jeszcze parę lat. Wczesna faza tzw. przejścia menopauzalnego zaczyna się jednakże ok. 7-10 lat przed ostatnim z krwawień. Taki czas nazywa się premenopauzą. U niektórych pań proces ten może przebiegać znacznie szybciej, nie ma jednakże powodów do obaw, gdyż według lekarzy menopauza po 40-stce to ciągle zjawisko prawidłowe.
Przedwczesna menopauza pojawia się jeszcze przed 40 rokiem życia i wymaga wdrożenia mocnej terapii hormonalnej. Jak wynika z badań, klimakterium pojawia się u jednej kobiety na 100 przed 40-stką i u jednej na 1000 przed 30-stką. Menopauza przedwczesna przebiega bardzo podobnie do tej zwykłej, chociaż symptomy nie są aż tak silne. Nie zawsze też występują objawy, będące zapowiedzą wcześniejszego przekwitania, takie jak chociażby uderzenia gorąca czy nieregularne krwawienia.
Brak miesiączki po 40-stce – warto to skonsultować z lekarzem
Zaburzenia odnośnie do miesiączkowania po 40-stce mogą mieć swoją przyczynę nie tylko w przekwitaniu, ale również w innych problemach zdrowotnych. Dlatego nie powinno się lekceważyć takich symptomów i bezwzględnie trzeba udać się do lekarza. Obfite lub zanikające krwawienia czy nieregularność menstruacji mogą być efektem schorzeń takich, jak chociażby:
- choroby nerek,
- cukrzyca,
- nowotwór macicy,
- nowotwór szyjki macicy,
- nowotwór złośliwy jajników,
- nadżerka,
- torbiel jajnika,
- polipy macicy,
- mięśniaki macicy,
- zespół przedwczesnego wygasania jajników,
- endometrioza.
Polecamy portal: Lelixia.pl